Collection: Catalog

Full catalog! IN 30 MINUTES cheat sheets and guides cover topics as diverse as business, software, genealogy, and medicine. Readers can purchase PDF or printed versions.
33 products
  • Excel Basics In 30 Minutes: The beginner's guide to Microsoft Excel, Excel Online, and Google Sheets
    Regular price
    from $8.99
    Sale price
    from $8.99
    Regular price
    $12.99
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Microsoft Office Cheat Sheet 5-Pack (Windows/macOS)
    Regular price
    $34.95
    Sale price
    $34.95
    Regular price
    $44.95
    Unit price
    per 
    Sold out
  • PowerPoint Basics In 30 Minutes: How to make effective PowerPoint presentations using a PC, Mac, PowerPoint Online, or the PowerPoint app
    Regular price
    from $8.99
    Sale price
    from $8.99
    Regular price
    $12.99
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Microsoft Word In 30 Minutes: Make a bigger impact with your documents and master the writing, formatting, and collaboration tools in Word 2019 and Word Online
    Regular price
    from $8.99
    Sale price
    from $8.99
    Regular price
    $12.99
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Google Drive and Docs In 30 Minutes: The unofficial guide to Google Drive, Docs, Sheets & Slides
    Regular price
    from $8.99
    Sale price
    from $8.99
    Regular price
    $13.99
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Excel 2019 Cheat Sheet
    Regular price
    from $6.99
    Sale price
    from $6.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Word 2019 Cheat Sheet
    The 4-panel Word 2019 Reference & Cheat Sheet has tips, shortcuts, and an annotated list of features. Covers Word 2019 and most features of Word 2016, Word 2013, and Word 2010.
    Regular price
    from $6.99
    Sale price
    from $6.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • Excel 2019 INTERMEDIATE Cheat Sheet
    Excel 2019 Intermediate Reference and Cheat Sheet
    Regular price
    from $6.99
    Sale price
    from $6.99
    Regular price
    $7.99
    Unit price
    per 
    Sold out